
Motoreduktor DC zamówisz na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.
Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenie napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.
Motoreduktor – ogranicza prędkość obrotową silnika
Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych funkcjach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, toteż zawsze zauważalna jest niewielka różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą też inne elementy jak sprzęgła albo hamulce. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do potrzeb konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na drobiazgowe wyliczenia i testy poszczególnych zestawów części. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do dużych, umiarkowanych lub niewielkich obciążeń, jak również do krótkiego bądź długiego okresu pracy.
W motoreduktorach, w których użyto przekładnie wielostopniowe, można uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.
Motoreduktory – stosowane w każdej gałęzi gospodarki
Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka wariantów silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), wyróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).
Brak z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to transport, przemysł czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają różne automaty, jak m.in kolejki w parku rozrywki, wertykulatory, linie bagażowe na lotniskach czy schody ruchome. Szerokie zróżnicowanie rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich wielkości i mocy sprawiła, że ilość realnych kombinacji, które teraz mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, lecz praktycznie w milionach.
Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]