
Dowiedz się więcej o silniku elektrycznym DC na ultrarobotics.pl.
Masa sprzętów, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, duże lub malutkie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz sposób pracy oraz życia, tymczasem statystyczny obywatel przeważnie nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak funkcjonują te silniki.
Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?
Zadaniem silników prądu stałego jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od niemal dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do szerokiego wykorzystania w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki znanych innowatorów połowy XIX w., jak np. Gaston Planté, Zénobe Gramme czy Thomas Edison. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora, nieruchomego statora, wirnika oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie stosowane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które z uwagi na brak tej cyklicznie ulegającej awarii części, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są powszechnie cenione za ciche działanie, jak równieżwysoką niezawodność.
Silniki elektryczne DC znajdziesz w wielu popularnych urządzeniach
Powiedzieć, iż silniki prądu stałego są używane właściwie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto silnika bezszczotkowego. Silniki DC są modułem samochodów czy pociągów sterowanych na odległość, a więc zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne kupimy też naszym synom i córkom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne staną się powszechne, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Silniki na prąd stały wykorzystują także entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki oraz robotyki.
Chociaż silniki elektryczne DC o niedużej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od szanowanych światowych marek.
Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]