
Jeśli interesujesz się metodę kasową, koniecznie skieruj się w to miejsce.
Przedsiębiorcy na ogół rozliczają się z urzędem skarbowym metodą memoriałową, wedle której obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wystawienia faktury. W takim wypadku fiskus nie patrzy na to czy na koncie płatnika VAT pojawiła się należność od kontrahenta. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku VAT zachodzi nie prędzej niż po wpływie od kontrahenta płatności.
Metoda kasowa – rozwiązanie dla małych przedsiębiorców?
Nieterminowość w przelewach należności nie jest rzadkością. Przedsiębiorcy co rusz znajdują się w sytuacji, gdy są zmuszeni kilka razy monitować kontrahenta odnośnie zapłaty za sprzedane produkty lub wykonane usługi. Gdy takie przypadki zdarzają się nagminnie, nawet dobrze radzące sobie przedsiębiorstwo może utracić płynność finansową, nie wnieść wszystkich podatków w wyznaczonym terminie i w rezultacie otrzymać od urzędu skarbowego bardzo bolesną grzywnę. Szczęśliwie tak zwani mali przedsiębiorcy, czyli firmy których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym nie przewyższył razem z podatkiem 2 milionów euro, mogą korzystać z metody kasowej odraczając w ten sposób termin rozliczenia podatku do czasu otrzymania opłaty od kontrahenta. Z uwagi na wspomniany wcześniej limit z metody kasowej może skorzystać zdecydowana większość krajowych właścicieli firm, lecz muszą oni pamiętać, że korzystanie z tej metody rozliczenia działa także w odwrotnym kierunku. Gdy więc sami mają problem z dotrzymaniem terminów opłat, nie będą mogli potrącić podatku VAT z faktury zakupowej póki nie uiszczą stosownej należności. Deklarację o zamiarze przejścia na metodę kasową dostarcza się urzędowi skarbowemu za pomocą formularza VAT-R. Niezbędne jest również przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT i odpowiednie oznaczanie każdej wystawionej faktury dopiskiem “metoda kasowa”.
Metoda kasowa zmusza do skrupulatnego monitorowania otrzymywanych opłat
Rozliczenie podatku od towarów i usług metodą kasową jest w wielu przypadkach odradzana niewielkim przedsiębiorstwom przez prowadzące ich biura rachunkowe. Najczęściej powodem tego jest po prostu kwestia regularnego monitorowania otrzymywanych opłat związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa zmusza przecież do permanentnego ich pilnowania, by nie przegapić terminu uiszczenia podatku VAT. W przypadku przedsiębiorstw, które wystawiają miesięcznie nie więcej niż kilkanaście faktur nie jest to skomplikowane. Jednak już przy stu lub więcej fakturach monitoring przelewów wpływających na konto firmowe może pochłaniać nawet parę godzin dziennie. Dla takich przedsiębiorstw najlepszym rozwiązaniem, które umożliwia oszczędność czasu i minimalizację prawdopodobieństwa błędów przy księgowaniu, jest zastosowanie oprogramowania służącego do automatycznego monitoringu należności, jakim jest Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]