
Jeśli firma przechodzi głęboki kryzys, wierzytelności w stosunku do partnerów rosną z miesiąca na miesiąc i ogłoszenie bankructwa wydaje się jedynym możliwym wyjściem, prawdopodobnie przyszedł czas na przemyślenie innej opcji: restrukturyzacji.
Co to jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacją można określić przeobrażenie spółki, mającą na celu niedopuszczenie do jej bankructwa i w rezultacie zwiększenie jej wartości. Od stycznia 2016 r. postępowania restrukturyzacyjne systematyzuje Prawo restrukturyzacyjne. Nowe prawo jest bez wątpienia bardziej ukierunkowane na właścicieli firm i proponuje im sporo instrumentów do doprowadzenia do układu z wierzycielami. Również postępowania toczą się krócej niż w latach wcześniejszych i nie wymagają tylu formalności. Restrukturyzacja przynosi wiele korzyści: zahamować nakręcającą się spiralę zadłużenia, pomagają zastopować egzekucje komornicze, wstrzymać wykonanie niekorzystnych ugód, a przede wszystkim ochronić spółkę przed upadłością.
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
Wymieniona wyżej ustawa definiuje 4 typy postępowań restrukturyzacyjnych. Jest to:
– przyspieszone postępowanie układowe, które umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu oraz zaakceptowaniu listy zobowiązań w uproszczonej procedurze. Toczy się ono przed sądem, jednakże w założeniu ma doprowadzić do rychłego zawarcia układu między dłużnikiem oraz wierzycielami. Takie postępowanie toczy się w większości wypadków nie dłużej niż 6 miesięcy.
– postępowanie układowe, które wybierają przeważnie przedsiębiorcy obawiający się niewypłacalności. W tym bardzo szczegółowym postępowaniu sąd może wyznaczyć tymczasowego nadzorcę sądowego, zabezpieczając tym sposobem majątek dłużnika. Czas trwania tego typu postępowania jest częstokroć dłuższy aniżeli rok, ponieważ w sprawach tyczących się zobowiązań spornych, to sąd rozstrzyga o ostatecznej kwocie wierzytelności.
– postępowanie o zatwierdzenie układu, które toczy się bez udziału sądu. W takim postępowaniu to zadłużony przedsiębiorca przy udziale nadzorcy układu, którego notabene sam wskazuje, samodzielnie prowadzi pertraktacje z wierzycielami i gromadzi ich głosy na piśmie. Rolą sądu jest tu tylko zaakceptowanie układu zgodnie z wolą wierzycieli.
– postępowanie sanacyjne, które nie licząc działań mających na celu zawarcie układu z wierzycielami, umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych, a przy tym gwarantuje najpełniejszą ochronę przed windykacją. Wiąże się to jednakże ze stratą zarządu nad przedsiębiorstwem.
Trzeba zaznaczyć, iż istnieją ograniczenia, które mają wpływ na to, jaki typ restrukturyzacji może zostać przeprowadzony w konkretnym przypadku. Dla przykładu, postępowanie o zatwierdzenie układu oraz przyspieszone postępowanie układowe można zainicjować tylko wtedy, gdy wysokość zobowiązań spornych nie wykracza ponad 15% wszystkich wierzytelności, w innym przypadku niezbędne jest rozpoczęcie postępowania układowego albo sanacyjnego. Działania restrukturyzacyjne są zagmatwane, więc jeżeli podejmujesz decyzję o ich prowadzeniu, ale wahasz się, który rodzaj będzie stosowny dla Twojego przedsiębiorstwa, koniecznie zgłoś się po poradę do doradcy restrukturyzacyjnego.