
Nie każda spółka odnosi sukces w swojej branży. Częstokroć z powodu niefrasobliwego zarządzania, niekorzystnych umów czy po prostu niedających się przewidzieć przeciwności losu, dług przedsiębiorstwa rośnie tak szybko, że rodzi się obawa o niewypłacalność w stosunku do kontrahentów czy nawet o upadłość firmy. W takich sytuacjach wypada szukać porady u doradcy restrukturyzacyjnego.
Doradca restrukturyzacyjny – zawód regulowany
Najnowsza ustawa Prawo restrukturyzacyjne weszła w życie w pierwszym miesiącu 2016 r. Na mocy artykułów tego prawa obowiązująca uprzednio licencja syndyka przekształciła się w licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Taka licencja wydawana jest przez Ministra Sprawiedliwości osobom fizycznym, które spełniają wymogi wyliczone w art. 3 znowelizowanej ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego. Są to przede wszystkim: posiadanie polskiego obywatelstwa, wykształcenie magisterskie, zarządzanie przez co najmniej 3 lata majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem bądź jego częścią, nieskazitelna opinia, pełna zdolność do czynności prawnych i zdanie z wynikiem pozytywnym egzaminu przed powołaną przez Ministra Sprawiedliwości Komisją Egzaminacyjną. Taki egzamin przeprowadza się nie rzadziej niż dwa razy w roku. Starający się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego wypełniają zadanie problemowe, a także udzielają odpowiedzi na sto pytań z zakresu finansów, zarządzania, prawa oraz ekonomii, ze szczególnym naciskiem na specyfikę postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego.
Jak pomaga przedsiębiorstwu doradca restrukturyzacyjny?
Ustawa o Prawie restrukturyzacyjnym przyznała doradcom większe uprawnienia od tych, które posiadali uprzednio syndycy. Syndyk podejmował działania tylko na zlecenie sądu. Od stycznia 2016 r. doradca restrukturyzacyjny może wspierać firmę na wiele miesięcy przed rozpoczęciem postępowania restrukturyzacyjnego, między innymi poprzez przeprowadzenie przeglądu kondycji, w jakiej jest firma i znalezienie najodpowiedniejszego dla danego podmiotu planu działania czy przygotowanie poprawnego wniosku do sądu o rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny może też reprezentować dłużnika w rozmowach negocjacyjnych z wierzycielami w czasie postępowania o zatwierdzenie układu, jak również może wspierać swoją wiedzą wierzycieli, chroniąc ich interesy.
Restrukturyzacja często bywa nieprzyjemną i skomplikowaną procedurą, wobec tego istotne jest, żeby doradca restrukturyzacyjny był w stanie w zrozumiały sposób wyjaśnić dłużnikowi jego możliwości. Zaletą doradcy będzie również znakomita orientacja w sektorze przemysłu, w której działa upadająca firma, bo ułatwia to przygotowanie planu restrukturyzacji czy wyszukanie a następnie przedłożenie dłużnikowi najlepszych źródeł finansowania.