
Kwas hialuronowy – inaczej niż sugeruje nazwa – jest cukrem, który znajduje się w rozmaitych tkankach organizmów żywych, przykładowo w mazi stawowej. Aczkolwiek najwięcej można go spotkać w tkance skórnej. Stymuluje on wytwarzanie kolagenu, a przy tym posiada również właściwość wiązania obfitych ilości wody, i to właśnie m.in. za jego sprawą skóra jest elastyczna. Wraz z upływem lat zgęszczenie kwasu hialuronowego pomału się obniża, przez co skóra wiotczeje. W ten sposób powstają zmarszczki, stanowiące bezpośrednie następstwo nieuchronnego procesu starzenia się organizmu.
Kwas hialuronowy i jego ogólne zastosowanie w medycynie
Choć ostrzykiwanie kwasem hialuronowym kojarzy się z reguły z zabiegami redukcji zmarszczek, ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w o wiele większym zakresie. Używa się go m.in. w otolaryngologii do podczas perforacji błony bębenkowej czy w okulistyce w procesie leczenia zespołu suchego oka. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek, podniesienie brwi, zmniejszenie bruzd nosowo-wargowych, modelowanie brody, okolic ust i podbródka, usunięcie cieni pod oczami czy wyeliminowanie opadających policzków. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się również na dłonie oraz na włosy (wzmacnianie cebulek włosów).
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegów kwasem hialuronowym?
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, zatem potencjalne podrażnienia czy reakcje uczuleniowe po zabiegu pojawiają się okazjonalnie, jednak nie są wykluczone. Przed decyzją o zabiegu specjalista odbywa z pacjentem wywiad, w toku którego sprawdza, czy nie występują przeciwwskazania do przystąpienia do procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak między innymi ciąża, trwające choroby nowotworowe, stany zapalne skóry bądź opryszczka, a także potencjalna alergia na ten polisacharyd.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego przeprowadza się z użyciem mikrokaniuli, która przez wzgląd tępemu zakończeniu nie rani tkanek jak zwykła igła. W zależności od powierzchni ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 0,5 do 1,5 godziny. Po wstrzyknięciu kwasu na skórze może pojawić się obrzęk, który utrzymuje się mniej więcej dwaczasem trzy dni. Warto zaznaczyć, iż rezultaty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są wieczne, gdyż związek ten ulega naturalnemu procesowi metabolizmu przez organizm.