
Tutaj znajdziesz więcej szczegółów o bólu pleców w odcinku lędźwiowym
Nawracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami powoli zaczyna być normalnością dla sporej części społeczeństwa. Obecnie nie jest to już przypadłość, z którą borykają się jedynie starsi ludzie. Nikła aktywność fizyczna połączona z pracą za biurkiem sprawia, iż bólu tego rodzaju doświadczają coraz to młodsze osoby.
Ból pleców to nie tylko konsekwencja urazów
Ból pleców może wynikać z szeregu przyczyn. Jego odczuwanie np. na wysokości klatki piersiowej często powiązane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też informować o rozwijaniu się zmian reumatycznych czy schorzeń narządów wewnętrznych, toteż jego leczenie inicjuje się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Natomiast ból w odcinku lędźwiowym oraz ból na wysokości łopatek częstokroć jest rezultatem nadmiernego obciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien lub więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego przeważnie przestawianiem obiektów o sporej masie czy złym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, bo ustępuje po odpoczynku, jednakże może on być sygnałem rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Naturalnie ból pleców bywa też wynikiem przeróżnych stanów zapalnych oraz obrażeń niejednokrotnie tak znikomych, iż wracamy do nich pamięcią dopiero podczas rozmowy z ortopedą.
Zapobieganie bólom pleców
Bólu pleców nie można lekceważyć i należy jak najszybciej zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Określi on orientacyjnie rodzaj i przyczynę bólu, a następnie odeśle do odpowiedniego lekarza specjalisty, który wybierze efektywny kierunek leczenia. Nie powinno się jednakże czekać, aż dopadnie nas ból pleców. O kręgosłup trzeba troszczyć się nieustannie, także jeśli nie sprawiał do tej pory problemów. Z tego też powodu lekarze rekomendują utrzymanie właściwej wagi, regularną aktywność fizyczną oraz pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, m.in. w czasie pracy przy komputerze. Napięte mięśnie grzbietu i szyi można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź za sprawą aparatów do wibroterapii. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe, jak również pobudza cyrkulację limfy i krwi.
Nasza lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]