
Blizny potrądzikowe oraz rozstępy to znamiona, których nie zawsze można zamaskować. Nierzadko są powodem braku pewności siebie, co może negatywnie wpływać na nasze życie. Do ich redukcji we współczesnej medycynie stosuje się laser frakcyjny, z pomocą którego można wygładzić oraz odnowić skórę.
Wykorzystanie lasera frakcyjnego w medycynie
W medycynie estetycznej laser frakcyjny jest używany w bardzo rozległym aspekcie, na przykład do redukcji zmarszczek w okolicach oczu, usuwania melasmy oraz blizn po ospie czy usunięcia “lwiej zmarszczki”. Terapii takim laserem można więc poddać wiele powierzchni ciała: brzuch, szyję i twarz, a nawet plecy. Wypada niemniej jednak zaznaczyć, że występują przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u osób ze rozpoznanym rakiem skóry oraz u kobiet w ciąży. Trzeba mieć też realistyczne oczekiwania w stosunku do terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie zmarszczki uda się całkiem zlikwidować, tak samo jest z bliznami oraz rozstępami. Pacjent musi być też świadomy, że o ile usuwanie rozstępów oraz blizn laserem frakcyjnym przynosi trwałe efekty, to już lifting laserowy długotrwale odnawia skórę, jednak naturalnego procesu starzenia się nie spowolni.
Po ilu zabiegach laserem frakcyjnym daje się spostrzec efekty?
W trakcie zabiegu wiązka lasera frakcyjnego wykonuje tysiące mikroskopijnych nakłuć, w efekcie czego zachodzi proces ablacji, inaczej odparowania wody ze skóry. Zabieg prowadzi się w znieczuleniu miejscowym, niemniej jednak pacjent wciąż może czuć szczypanie skóry. Laser stymuluje wytwarzanie kolagenu w skórze, co w rezultacie ją ujędrnia, odmładza oraz wygładza. Rezultaty można dostrzec już po pierwszym zabiegu, jednakże przeważnie do wyraźnej eliminacji blizn i zmarszczek nieodzowne jest powtórzenie zabiegu jeszcze 3-4 razy z zachowaniem kilkutygodniowych odstępów koniecznych do regeneracji tkanki, gdyż okres odbudowy skóry po zabiegu laserem trwa od 7 do 13 dni. W czasie po zabiegu należy w specjalny sposób dbać o skórę, a o wszystkich zaleceniach poinformuje pacjenta lekarz specjalista.