
Chcesz kupić banknoty polskie kolekcjonerskie? Wejdź na https://goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.
Kiedy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu przedmiotów, błyskawicznym skojarzeniem obok bibliofilstwa i filatelistyki jest gromadzenie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi pasjonują się hobbyści. W połowie minionego wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych kwitów bankowych.
Banknoty – od dziesięcioleci budzą uznanie finezyjnym wzornictwem
Pierwowzory papierowych środków pieniężnych pojawiły się w Chinach, a nie jak wiele osób uważa – w Europie. Pierwotna ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu raczej do teraźniejszych weksli, pojawiła się w II w. p.n.e. w czasie władzy Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Papierowe banknoty w formie jaką znamy dzisiaj ukształtowały się natomiast między VII a XII w. w czasie rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one udogodnienie dla handlarzy, gdyż zwalniały ich od przymusu podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym obciążeniem w postaci monet. Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o papierowych środkach pieniężnych z historii słynnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, lecz w krajach europejskich zaczęto ich używać w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z czasem tę metodę płatności za towary i usługi zaakceptowano na całym świecie. Dopiero w XXI w. banknoty są usuwane na boczny tor przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Być może bierze się coraz żywsze zainteresowanie banknotami jako egzemplarzami kolekcjonerskimi, jako że nie tylko niosą one ze sobą walory historyczne, lecz także artystyczną – od dziesięcioleci bowiem zadziwiają finezyjnym designem.
Banknoty kolekcjonerskie upamietniają ważne zdarzenia i postaci
Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, gromadzą zwykle banknoty obiegowe ze wszystkich stron świata. Są one bardzo łatwo dostępne, aczkolwiek koszt ich zakupu bywa bardzo duży – to w zależności od ich stanu zachowania i daty wprowadzenia w obieg. Odrębną kategorią banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w limitowanym nakładzie, zwykle w celu upamiętnienia ważnych zdarzeń lub wybitnych osób ze świata kultury, polityki i nauki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł wypuszcza NBP. Celebrują one między innymi 100-lecie działania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (niecodzienny banknot o nominale 19 zł) czy 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej banknot 20 zł). Ciekawostką jest, że poza fenomenalnym designem, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. znaki widoczne pod ultrafioletem, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i napisy widoczne tylko pod określonym kątem.
Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]