
Ile razy wyobrażaliśmy sobie tę scenę – radośni ludzie z kubkiem ciepłej herbaty w ręku ogrzewają się przy cieple kominka. Szczególnie jesienią oraz zimą mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości zamontowania kominka wszystkim, którzy dysponują własnym domem. Prawdą jest, iż tradycyjnego kominka nie założymy w mieszkaniu, ale możemy postawić w nim biokominek!
Rodzaje biokominków oraz jego największe plusy
Eko kominek, czyli tzw. biokominek, cechuje się tym, że postawimy go w praktycznie każdym pomieszczeniu. Nie potrzebuje on utworzenia komina wentylacyjnego, ważne jest natomiast, by powierzchnia w którym zostanie postawiony eko kominek miała sprawną cyrkulację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w pomieszczeniach zupełnie szczelnych. Znaczną zaletą biokominka jest jego prosta budowa (to praktycznie tylko palenisko i obudowa) oraz stosunkowa lekkość. Najczęściej produkuje się go ze stali nierdzewnej, jednakże można spotkać również modele z obudową ze szkła albo z kamienia. Niektóre biokominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przestawiania, np. wtedy kiedy zapragniemy zmienić aranżację mieszkania. W ciągu minionych kilku lat popyt na biokominki tak szeroko rozwinął tę linię produktów, iż aktualnie bardzo łatwo dobrać jakiś jego wariant do dowolnego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostaniemy modele biokominków wiszących, narożnych czy wolnostojących. Są modele biokominków z szybą lub bez, a także biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do ustawiania w ogrodzie, w altanach, na tarasie, werandzie lub na balkonie, które można użyć też jako dekorację ogródka hotelu albo restauracji.
Biokominek nie generuje związków toksycznych
W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, dlatego nie generuje się dym. W procesie spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się wyłącznie para wodna oraz dwutlenek węgla (stąd przytoczony wcześniej wymóg zapewnienia poprawnej rotacji powietrza w mieszkaniu). Charakterystyczną cechą paliwa ciekłego jest też to, iż po skończeniu procesu ogrzewania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osadzają się zatem na meblach bądź sprzętach domowych, gdyż biopaliwo wypala się praktycznie doszczętnie. Biokominki są przyjazne dla środowiska – spalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych dla środowiska. Mankamentem dla niektórych jest to, iż eko kominki generują mniej ciepła niż standardowe paleniska, jednakże ich zalety, przede wszystkim możliwość zainstalowania ich w mieszkaniu i ogromne walory estetyczne, są silnym argumentem za ich kupnem.