
Bez względu na to, czy budujemy dom jednorodzinny, czy jesteśmy inwestorem, który planuje rozpocząć wznoszenie dużego osiedla, powinniśmy pamiętać o przydatnych podczas budowy pracach. Na uwagę zasługują chociażby badania gruntu. Po co prowadzi się badania gruntu? Jakie prace obejmują?
Badania gruntu – co to takiego?
Badania gruntu to rodzaj usług geologicznych, po które sięga się zarówno podczas planowania inwestycji budowlanej, jak i w czasie jej trwania. Mają one na celu rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych obszaru, na którym ma zostać wzniesiony obiekt budowlany. Dzięki temu śmiało można zacząć budowę w danym miejscu. Nie trzeba wtedy obawiać się, że wybudowany budynek zawali się, ponieważ warunki gruntowo–wodne były nieodpowiednie. Poprawnie przeprowadzone badania gruntowe pomogą poznać rozkład warstw gruntu oraz jego właściwości hydrogeologiczne. Umożliwiają również ustalenie własności fizyczno-mechanicznych obszaru, na którym mają być prowadzone prace budowlane.
Badania gruntu – jakiego rodzaju czynności wykonuje się w ich trakcie?
Badania gruntu to bardzo dużo skomplikowanych działań, wykonywanych wyłącznie przez biegłych o ściśle określonych kwalifikacjach. Zazwyczaj rozpoczynają się od wiercenia geologicznego oraz sondowania geologicznego. W dalszej kolejności przeprowadza się też laboratoryjne badania gruntu. Ostatnim etapem badań geologicznych jest w każdym przypadku opracowanie dokumentacji na podstawie otrzymanych wyników badań. Chcąc wykonać badania geologiczne przed początkiem inwestycji lub już w czasie jej trwania, powinno się powierzyć je doświadczonym geologom, który mają stosowne pozwolenia. Tylko wówczas można mieć pewność, że prace będą należycie przeprowadzone, a uzyskane rezultaty są zgodne ze stanem faktycznym. Szczęśliwie, aktualnie odszukanie przedsiębiorstw mających w swojej ofercie badania geologiczne, nie jest trudne. Znaczna część z nich to przedsiębiorstwa mające świetną opinię.